28 Mart 2009 Cumartesi

Kucaklaşmanın Kitabı


Galeano'nun bu kitapta işlediği konu, insan yaşamının ve sevgisinin çeşitliliği... Galeano' nun sürreal çizgileri, kitabın metniyle, çılgın hayal gücü, ince mizahı ve sevimli eski zaman çekiciliğiyle bütünleşiyor...


Eduardo Galeano
Can Yayınları

11 Mart 2009 Çarşamba

Batmayan Güneşlerimiz

Muhteşem bir maziyi daha muhteşem bir istikbale bağlayan köprü olmak isterdim” sözü merhum Cemil Meriç’e ait olsa da bu ülke aydınının birçoğunun yürekten dileğidir bu cümle.

“Batmayan Güneşlerimiz” muhteşem mazimizdeki ilim adamlarımızı genç kuşaklara tanıtmayı hedeflemiş köprü görevini yerine getirecek eserlerden. Sade dili ve akıcı üslubuyla tıp dehası İbni Sina’yı, matematiğin dev ismi Harezmî’yi ve otomasyonun kurucusu sayılan Cezerî’nin ilginç hayatlarını ve çalışmalarını okuyucuya sunan eser muhteşem mazisini tanımak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir çalışma.

Sade dili ve akıcı üslubuyla tıp dehası İbni Sina?yı, matematiğin dev ismi Harezmî?yi ve otomasyonun kurucusu sayılan Cezerî?nin ilginç hayatlarını ve çalışmalarını okuyucuya sunan eser muhteşem mazisini tanımak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir çalışma....

Zekai Şen-Altın Burç Yayınları

6 Mart 2009 Cuma

Küçük şeyler


Kitabın çerçevesi insan ilişkileri, iletişim hataları, yaşama sevinci, çocuklarla iletişim, eşlerle iletişim, rollerimiz, kadın-erkek eşitliği...Küçük Şeyler, etrafımızdaki pozitif şeyleri görüp hayatımızdaki zorlukları, tuzakları yok saymayan, aksine tüm detaylarıyla -Küçük Şeyler’le- bir kez daha gözler önüne seren, verdiği ipuçlarıyla yaklaşım ve davranışlarımıza ışık tutan bir eser.

Prof.Dr.Üstün Gökmen-Sistem Yayıncılık

4 Mart 2009 Çarşamba

Aşıkların Sırrı

Allah'ı sevmek, her türlü alâkanın ötesindedir. Bu sevgiyi vicdanında biraz olsun hisseden neler neler duyar... Cenâb-ı Hakk'ı sevmenin başladığı andan itibaren her sevgi dolaylılık rengine bürünür. Ayrıca Allah'ı sevdiğiniz nispette mâsivâya karşı aşk u alâkanız yavaş yavaş küsuf tutmaya yönelir. Siz artık her şeyi ondan dolayı sevmeye başlarsınız.
Bu Kitap İlah-i Aşkın sırları ile dolu Bir diğer mânâda aşk, mahbubundaki kusurları görmemezlik, gözüne ondan başka hayalin girmemesi ve onu her şeyin ve herkesin üstünde kabul etme hâlidir. Meselâ kişinin, güneşin güzelliğini mahbubunun güzelliği yanında sönük görmesi, "Mahbubum benim yanımda olursa Cennet'in hurilerini istemem." demesi veya "Cennet başkalarının olsun. Bana mahbubum yeter.." gibi iddialar, âşık mırıltıları ve mecazî aşk açısından da akıl ve mantıkla telif edilmeyecek bâlâpervazane iddialardır. İşte bu aşktır ki, Mecnun'u sahraya salmış ve Ferhat'ı da koca dağı delme macerasına itmiştir.
Osman Hulusi Efendinin seçkin Divanından örneklerle süslenmiş güzel bir eser.

Yazar- Sadıl Yalsuzuçanlar- Nasihat Yayınları
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...